Gwardia Koszalin

Oficjalna strona klubu piłkarskiego Gwardia Koszalin

Facebook


Informacje o Klubie

Klub Sportowy Gwardia Koszalin jest jedną z najstarszych na Pomorzu Środkowym organizacją powołaną do upowszechniania kultury fizycznej. Powstał w 1946 roku.

Gwardia Koszalin to bogata, ponad sześćdziesięcioletnia historia. Historia związania z takimi zawodnikami jak: Alfred Biczyk, Artur Bugaj, Robert Dymkowski, Mirosław Dragan, Janusz Gałuszka, Zygmunt Gilewski, Arkadiusz Gosik, Marcin Janus, Mieczysław Kasperkiewicz, Roman Klasa, Grzegorz Lewandowski, Janusz Makowski, Stefan Mila, Tadeusz Mirek, Mariusz Niewadomski, Mirosław Okoński, Lech Pałka, Dariusz Płaczkiewicz, Piotr Rzepka, Janusz Studziński, Mirosław Trzeciak, Mateusz Zieliński.

Największymi osiągnięciami w historii drużyny piłkarskiej Gwardia Koszalin była udana gra w II lidze oraz dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski, w edycji 1975/76. W drodze do jednej czwartej finału Gwardia wyeliminowała wówczas MRKS Gdańsk, Pogoń Szczecin i Górnika Zabrze. Odpadła po ciężkim i emocjonującym meczu ze Śląskiem Wrocław, późniejszym zdobywcą Pucharu Polski.

Początki dzisiejszej Gwardii sięgają 1946 roku i powołania przy Komendzie Powiatowej Policji w Koszalinie- Milicyjnego KS. Do ówczesnych założycieli klubu należał między innymi Stanisław Figas, którego imię nosi stadion przy ulicy Fałata 34. Początki nie były łatwe, o czym świadczy fakt, że krótko po powstaniu, decyzją administracyjną klub musiał zawiesić swoją działalność. Historia odrodziła się na nowo dwa lata później, wraz z powstaniem Zrzeszenia Sportowego Gwardia, przy którego pomocy reaktywowani Milicyjny KS. Nowo powstały w mieście klub przyjął nazwę Gwardia, by w swoim pierwszym meczu ulec w Szczecinku miejscowej Unii aż 0:8.
Pierwszym ważnym sukcesem Gwardii był awans do trzeciej ligi w 1954 roku. Inauguracyjna przygoda z tą klasą rozgrywkową nie była jednak udana o po roku gwardziści wrócili w szeregi ówczesnej „klasy A”.
Niezwykle blisko wywalczenia gry w drugiej lidze koszalinianie byli w sezonie 1962/63. Piłkarze Gwardii prowadzeni przez Leszka Wojciechowskiego w znakomitym stylu zwyciężyli w rozgrywkach okręgowych, lecz w decydujących bojach nie sprostali takim zespołom jak Zawisza Bydgoszcz czy Arka Gdynia i plany awansu do drugiej ligi zmuszeni byli odłożyć na kolejne lata.
Co nie udało się na początku lat sześćdziesiątych, udało się blisko dekadę później. Lata siedemdziesiąte przyniosły koszalińskiemu futbolowi wiele pięknych chwil. Głównymi autorami tych wspaniałych wydarzeń byli piłkarze Gwardii. Gwardia w tym okresie rozegrała sześć sezonów w drugiej lidze oraz odnosiła sukcesu w Pucharze Polski.
Inauguracyjny mecz na zapleczu ekstraklasy gwardziści rozegrali w sezonie 1973/74, a w premierowym meczu ulegli w Gdańsku Lechii 0:3. Spotkanie to obserwowało blisko 25 tysięcy widzów. Na pierwsze zwycięstwo nie czekano długo. Już w drugiej kolejce do naszego miasta przyjechała Lublinianka Lublin. Dla koszalińskich kibiców był to wspaniały mecz, bowiem zakończył się wygraną gospodarzy 3:1. Bramki dla drużyny prowadzonej przez Henryka Szczepańskiego zdobyli K.Michalak, Leszek Pałka oraz Zygmunt Michalak. W kolejnych siedmiu meczach beniaminek z Koszalina nie poniósł żadnej porażki, zostawiając w pokonanym polu takie zespoły jak Bałtyk Gdynia, Hutnik Kraków, Ursus Warszawa, Zawisza Bydgoszcz, czy wreszcie ogrywając w obecności ponad piętnastu tysięcy widzów po trafieniu Leszka Pałki- gdańskiego Stoczniowca.
Dwa lata później Gwardia odniosła największy sukces w 65- letniej historii klubu. Prowadzeni przez duet Jaremczak- Klemczak koszalinianie zaszli w rozgrywkach Pucharu Polski aż do ćwierćfinału, eliminując na swojej drodze takie firmy jak Pogoń Szczecin oraz Górnik Zabrze, którego wiodącymi postaciami byli wówczas tej klasy zawodnicy co reprezentanci Polski: Andrzej Szarmach, Jerzy Gorgoń, Zygfryd Szołtysik czy Henryk Wieczorek. Na drodze do półfinału stanął późniejszy triumfator- Śląsk Wrocław, z Władysławem Żmudą na czele. W tym samym sezonie zespół z Dolnego Śląska rywalizował również na arenie europejskiej w rozgrywkach Pucharu UEFA. Wojskowi w 1/8 finału zostali wyeliminowani przez sam Liverpool, którego barwy reprezentowali wówczas tacy gracze jak Kevin Keegan czy John Toshack.
Lata siedemdziesiąte to był znakomity okres w historii koszalińskiego klubu. To właśnie w tej dekadzie w Gwardii występowali tej klasy gracze co Marek Kaźmierczak, Leszek Pałka, Zygmunt Gilewski, Mirosław Okoński, Mariusz Niewiadomski, Stefan Mila czy Piotr Rzepka. Do juniorskich reprezentacji Polski powoływani byli także Krzysztof Mikulski oraz Jan Kosmalski. Na mecze do Koszalina na spotkania z naszym zespołem przyjeżdżały również kluby zagraniczne. Między innymi koreański Annokah Phenian czy Dinamo Tbilisi. W tym czasie Gwardia wpisała się na stałe w historii polskiej piłki, bowiem 18 tysięcy widzów na meczu w Poznaniu, pomiędzy Lechem a Gwardią w sezonie 1970/71, jest do dzisiaj rekordem frekwencji na spotkaniu trzeciej ligi.
W kolejnych dziesięcioleciach koszaliński zespół występował głównie w trzeciej i czwartej lidze, pojawiając się na zapleczu ekstraklasy w latach 80/81, 86/87 oraz 93/94.
Okres lat siedemdziesiątych to największe sukcesy piłkarzy. W kolejnych latach, ze zmiennym szczęściem i przerwami Gwardia Koszalin grała w II lidze. Ostatni sezon rozegrany w tej klasie rozgrywkowej przypadł na lata 1993/94. Następnie do sezonu 2003/04 Gwardia grała w III lidze. Później pogłębiające się kłopoty finansowe spowodowały, że klub znalazł się w głębokim kryzysie. Drużyna została wycofana z rozgrywek i w kolejnym sezonie rozpoczęła rywalizację w V lidze. W sezonie 2004/2005, na krótko doszło do fuzji z innymi koszalińskim klubem Granica, a rozgrywki na tym szczeblu Gwardia zakończyła awansem do IV ligi. W sezonie 2009/2010 piłkarze wywalczyli awans do III ligi.

Gwardia Koszalin jest klubem wielosekcyjnym, w którym obecnie funkcjonują autonomiczne sekcje piłki nożnej, piłki ręcznej, judo czy tenisa.

W piłkarskim klubie Gwardia Koszalin trenuje obecnie ponad stu zawodników. Zespół seniorów występuje w III lidze bałtyckiej. Poza seniorami w rozgrywkach na różnych szczeblach biorą udział zespoły juniorów starszych i młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików.

Prezes Klubu: Jarosław Burzak
Wiceprezesi: Piotr Starnawski i Ireneusz Bazgier
Trener pierwszego Zespołu: Tadeusz Żakieta
Dyrektor Sportowy: Mirosław Świrko

Mecze rozgrywane są na stadionie im. Stanisława Figasa, o pojemności 25000 miejsc, w tym 1200 plastikowych krzesełek.

Reklamy

Relacja live

Rozegrane mecze

Bałtyk Gdynia 4:1 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:0 Chemik Bydgoszcz

Pogoń Lębork 0:3 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:1 Górnik Konin

Leśnik Manowo 0:7 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 1:0 Sokół Kleczew

KKS 1925 Kalisz 2:0 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 1:3 GKS Przodkowo

Wda Świecie 0:1 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 0:1 Świt Skolwin

Gwardia Koszalin 1:2 Jarota Jarocin

KS Chwaszczyno 0:0 Gwardia Koszalin

Lech II Poznań 0:1 Gwardia Koszalin

Pogoń II Szczecin 2:3 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:1 Vineta Wolin

Polonia Środa Wielkopolska 0:2 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 3:2 Elana Toruń

Gwardia Koszalin 1:1 Bałtyk Gdynia

Chemik Bydgoszcz 0:1 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 5:0 Pogoń Lębork

Górnik Konin 1:1 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:0 GKS Leśnik Manowo

Gwardia Koszalin 2:1 Lech II Poznań

Sokół Kleczew 0:3 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 0:1 KKS 1925 Kalisz

GKS Przodkowo 5:1 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 0:0 Wda Świecie

Świt Skolwin 2:0 Gwardia Koszalin

Jarota Jarocin 0:3 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:1 KS Chwaszczyno

Gwardia Koszalin 1:0 Pogoń II Szczecin

Vineta Wolin 0:0 Gwardia Koszalin

Gwardia Koszalin 2:2 Polonia Środa Wielkopolska

Elana Toruń 0:1 Gwardia Koszalin

Tabela rozgrywek

III gr. 2 Sezon 2016/2017

Klub M P
1. Gwardia Koszalin 34 66
2. Lech II Poznań 34 65
3. Bałtyk Gdynia 34 64
4. Jarota Jarocin 34 59
5. Elena Toruń 34 58
6. GKS Przodkowo 34 57
7. Sokół Kleczew 34 55
8. KKS 1925 Kalisz 34 54
9. Świt Skolwin 34 54
10. Wda Świecie 34 49
11. Polonia Środa Wlkp. 34 47
12. KS Chwaszczyno 34 46
13. Pogoń II Szczecin 34 44
14. Górnik Konin 34 40
15. Chemik Bydgoszcz 34 36
16. Pogoń Lębork 34 30
17. Vineta Wolin 34 22
18. GKS Leśnik Manowo 34 10


Sponsorzy główni:

Logo PRO-WAM Logo Bazyl-Gadget Logo Nauka Jazdy Koszalin Logo Inter-Metal Logo Rhema Group Logo Gipo Pizzeria Grotta logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo


Media:

logo Sport w regionie Głos Koszaliński Portal Koszalinek Telewizja MAX Koszalin Gazeta Miasto Portal ekoszalin
logo Gwardii

© 2009 - 2017 W budowie strony pomaga nam MIKROSERWIS - INFORMATYCZNY PARTNER BIZNESOWY, wygląd na podstawie Grid Focus

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania i zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w Twojej przeglądarce. zamknij